
V zadnjih nekaj mesecih se je tema povečanih carin na blago tujih dobaviteljev premaknila iz političnih razprav v skoraj univerzalno razpravo o najboljših praksah za načrtovanje v obdobju velike negotovosti glede carin. To povzroča neprimerljiv pritisk na proizvodna podjetja, da razumejo morebitna tveganja carin na poslovanje in hitro ukrepajo za ublažitev njihovega vpliva.
Na srečo večina proizvajalcev danes posluje z vidljivostjo in nadzornim sistemom za upravljanje proizvodnih virov (ERP), kar jim omogoča vpogled za predvidevanje in odzivanje na carine. Oglejmo si osem praktičnih načinov, kako lahko proizvajalci – vključno z majhnimi in srednje velikimi podjetji (SMB) – uporabijo svoj ERP sistem za razumevanje tveganj, priložnosti in ukrepov povezanih s carinami.
- Opravite revizijo nepričakovanih, vendar že nastalih carinskih obveznosti, ki izhajajo iz novih carin od februarja 2025 dalje.
Carine lahko potencialno podvojijo ceno blaga, odvisno od države izvora. Preglejte vse odprte nabavne naloge in nedavne prejemke ter ugotovite, kakšne nepričakovane carinske stroške ste morda že utrpeli. Na primer, če ste naročili proizvodno orodje iz Kitajske za 50.000 $ in ni bilo v tranzitu pred uvedbo novih carin, morate plačati novo carino. Blago, ki je bilo v zadnjem tranzitu ob uvedbi novih carin, je izvzeto. Razumite, da triki za izogibanje carinam niso vredni tveganja, saj carinske pisarne dosledno sledijo zakonodaji. - Razvijte najboljšo oceno carin za izdelke, ki jih kupujete, in za njihove države izvora.
Negotovosti je veliko, vendar so najboljše ocene bolj proaktivne in uporabne kot pristop čakanja in opazovanja.- Preglejte zgodovino nabave svojih dobaviteljev in zabeležite državo izvora (COO), mednarodno kodo izdelka in ocenjeno stopnjo carin za vsaj 80 % vrednosti vaših nakupov. Za trenutne carinske razmere po državah preverite Trade Compliance Resource Hub.
- Uporabite ocene carin na vašo zgodovino nabave in ocenite, katere carine bodo najbolj vplivale na vaše stroške.
- Določite ukrepe za zmanjšanje tveganj in stroškov povezanih s carinami.
Razmislite o strategijah za zmanjšanje teh stroškov, kot so:- Pogajanje z dobavitelji
- Menjava dobaviteljev
- Nadomeščanje izdelkov ali komponent
- Povečanje cen za kupce
- Sodelujte s strankami in se pogovorite o njihovih potrebah ter vplivu carin.
- Razumite, kje imate kapacitete za proizvodnjo repatriiranih delov.
Če bodo visoke tarife dolgoročno veljale, se bo gotovo povečalo povpraševanje po uporabi obstoječega orodja na domači opremi. Zato je pomembno, da svoje modele načrtovanja zmogljivosti vodite z najboljšimi, najslabšimi in najbolj pričakovanimi predpostavkami za jasno razumevanje, kje, kako in v kakšnem obsegu lahko donosno proizvajate repatriirane dele. - Aktivno tržite svoje zmogljivosti in kapacitete.
- Ustvarite model napovedovanja kratkoročnih in dolgoročnih rezultatov.
- Neprestano spremljajte in se prilagajajte spreminjajočim se razmeram.