Dobrodošli v uvodnem videu, namenjenem učenju uporabe programa xDraftSight, zmogljivega orodja za 2D risanje, ki je popolnoma integrirano v oblačno platformo 3DEXPERIENCE. Do programa lahko dostopate neposredno iz spletnega brskalnika kjerkoli in kadarkoli ne glede na napravo, ki jo uporabljate.
V tej seriji bomo skupaj izdelali preprost arhitekturni načrt. Začnemo z risbo lesenega podesta, ki bo vseboval šrafure, oznake in dimenzije.
Kaj boste spoznali v tem videu?
V današnjem vodiču bomo skupaj naredili prve korake v okolju xDraftSight. Začnemo s prazno risbo, pripravljeno na osnovi metrične predloge. Morda se bo vaš uporabniški vmesnik rahlo razlikoval od prikazanega v videu, vendar brez skrbi logika dela ostaja enaka in vse naloge boste brez težav izvedli tudi sami.
Uporabniški vmesnik je zasnovan tako, da omogoča dostop do ukazov prek zavihkov, poleg tega pa imamo na voljo tudi ukazno okno, kjer lahko vnašamo bližnjice s tipkovnico, spremljamo dodatne možnosti ukazov in prejemamo povratne informacije. Za učinkovito delo bomo torej uporabljali kombinacijo zavihkov, ukazov s tipkovnico ter interakcije z miško.
Prvi korak v risbi je izdelava obrobe lesenega podesta. Uporabimo ukaz za risanje pravokotnika, določimo začetno točko in nato s tipko “D” vnesemo dimenzije: širino 4500 mm in višino 2500 mm. Ko je pravokotnik zaključen, se lotimo kotiranja, saj želimo, da bo velikost elementa jasno razvidna tudi pri tiskanju načrta. To naredimo z ukazom “Smart Dimensions”, kjer dimenzije postavimo vzdolž izbranih stranic pravokotnika. Če je katera od dimenzij preveč skrita, si s premikom pogleda s srednjim gumbom miške pomagamo, da jo ustrezno prikažemo.
Nato podestu dodamo še identifikacijsko oznako. Z ukazom za vnos besedila najprej določimo območje, nato pa vnesemo besedo “DECK”. Pred tem nastavimo še višino besedila (150 enot), saj želimo, da je oznaka dovolj izrazita. Besedilo poravnamo na sredino območja in zaključimo z vnosom.
Za boljšo predstavitev materiala in same površine podesta pa dodamo tudi vzorec šrafuro. Uporabimo ukaz “Hatch”, izberemo vzorec z imenom “AR-HBONE” in označimo notranjost pravokotnika. V primeru, da je vzorec preveč gost ali preveč redek, lahko prilagodimo njegovo skalo. Pomembno je vedeti, da so te šrafure odzivne če na primer premaknemo oznako “DECK”, se vzorec samodejno prilagodi novemu položaju.
Kaj smo dosegli?
Z današnjim primerom smo prikazali, kako lahko s programom xDraftSight hitro in učinkovito ustvarimo tehnično risbo z vsemi ključnimi elementi od osnovne geometrije do dimenzij, oznak in šrafur. Takšen pristop omogoča jasno in natančno predstavitev arhitekturnih zasnov, ne glede na kompleksnost projekta.
xDraftSight s svojo dostopnostjo prek brskalnika in povezavo z okoljem 3DEXPERIENCE ponuja prilagodljivo in sodobno rešitev za vse, ki delujete na področju tehničnega risanja. Če želite izvedeti več ali potrebujete podporo pri uvedbi v vaš delovni proces, smo vam z veseljem na voljo.