Na zgornjem videu lahko vidite primerjavo izdelave programa za CNC stroj “ročno” oz. “avtomatsko” z uporabo AFR (Automatic Feature Recognition) samodejnega prepoznavanja gradnikov.
Na levi strani vidimo, da pri avtomatskem programiranju program izdelamo s samo nekaj kliki. Saj uporabljamo AFR in imamo urejeno tehnologijo (tehnologijo podjetja) izdelave v tehnološki bazi na podlagi katere program sam izdela operacije, izbere orodja in poti orodij. Čas izdelave celotnega programa za ta kos vključno z izvozom kode je 37 sekund.
Na desni pa vidimo izdelavo programa za isti kos ročno. Tukaj gradnike dodajamo ročno, prav tako na podlagi teh gradnikov ročno izdelamo operacije in vsako izmed njih prilagodimo našim zahtevam (izbira orodja, določitev pomikov in obratov, način obdelave, vstop izstop orodja… ). V primerjavi z avtomatskim načinom nam ta vzame veliko več časa in v primeru rednega programiranja klikanje istih nastavitev znova in znova. Seveda se nam tukaj postavi tudi vprašanje glede ponavljivosti, če imamo v podjetju več programerjev bodo vsi uporabljali isto tehnologijo? Za to je čas ročnega programiraja za kar 8,5min daljši. Seveda bi se v primeru kompleksnejšega kosa ta razlika še povečala.
V primerjavi z ročno izdelavo programa, ki je časovno zahtevnejša in bolj nagnjena k napakam, nam avtomatski pristop z uporabo samodejnega prepoznavanja gradnikov (AFR) in Tehnološke baze (TechBD) prihrani čas in zmanjša možnosti napak, kar prispeva k večji produktivnosti in konsistentnosti v proizvodnji.