Toolbox je zelo pogosto uporabljeno orodje v CAD programih, ki omogoča enostavno dodajanje standardnih komponent, kot so vijaki, matice, mozniki, itd. v sestave. Vsebuje ga tudi okolje 3DEXPERIENCE platforma. Kako deluje v trenutni verziji R2023 FD02 in v čem se razlikuje od klasičnega SOLIDWORKS Toolbox-a bo predstavljeno v nadaljevanju.
Kako do Toolbox komponent na 3DEXPERIENCE platformi?
Toolbox na 3DEXPERIENCE platformi deluje nekoliko drugače kot smo vajeni v SOLIDWORKSu. In sicer, se toolbox knjižnica ne prenese v celoti na platformo, temveč se posamezni deli knjižnice prenašajo na oblak z njihovo prvo uporabo v sestavih. Shranjujejo se v prednastavljen prostor na 3DEXPERIENCE platformi (novost verzije FD02, saj je bilo do sedaj mogoče le shranjevanje na Common Space, sedaj pa je shranjevanje možno nastaviti v katerokoli kolaborativno okolje, ki ima vidnost okolja nastavljeno na javno). Administrator platforme lahko poleg prostora za shranjevanje nastavi tudi privzeto stanje komponent, ki bo v nastavljeni obliki prisotno pri na novo uvoženih komponentah Toolbox knjižnice (stanje je lahko nastavljeno v Released ali InWork stanje).
Če uporabljamo SOLIDWORKS in smo povezani s 3DEXPERIENCE se bodo uporabljene toolbox komponente samodejno prenesle na oblak brez kakršnekoli potrebe po posebnem shranjevanju. Komponenta se shrani z nastavitvami, ki jih vsebuje ob prvi shrambi na oblak. Če v sestavu uporabimo komponento, ki je že shranjena na oblak, program v izogib duplikatov komponente ne shrani ponovno. Komponente iz toolbox knjižnice na oblaku imajo torej shranjene lastnosti (Custom Property) takšne kot, ko je bila komponenta shranjena prvič.
Kaj je pravzaprav razlika med Released in InWork stanjema?
Released stanje onemogoča vsem razen administratorjem spreminjanje in brisanje komponent, medtem ko lahko datoteke v InWork stanju brišete tudi brez administratorskih pravic. Glede brisanja komponent je na 3DEXPERIENCE vedno potrebno biti pazljiv, še posebej z toolbox komponentami, saj so lahko vezane na več sestavov. Možnost preverjanja povezav med toolbox komponentami in sestavi, itd. pride tu še kako prav. Komponentam v InWork stanju je prav tako možno dodeliti EIN kodo (Enterprise Item Number). V kolikor toolbox komponente na 3DEXPERIENCE vsebujejo reference s sestavi je njihov izbris nemogoč.
3DEXPERIENCE ne podpira konfiguracij. Kako torej podpira toolbox komponente?
Zaradi nezmožnosti delanja konfiguracij na 3DEXPERIENCE tudi toolbox komponente nimajo konfiguracij. Zato se vsaka toolbox komponenta shrani pod svojo datoteko (npr. uporabili smo DIN 7990 vijaka z dvema različnima dimenzijama, to sta M12x30 in M12x35. Na oblak se shrani vsak pod svojo datoteko brez nivojske hierarhije). Na enak način se shranijo tudi vse ostale toolbox komponente.
Kako lahko dostopamo do 3DEXPERIENCE toolbox komponent?
V trenutni verziji 3DEXPERIENCE (R2023x FD02) toolbox komponentam ni možno dodajanje revizij. Prav tako so reference sestavov odprtih preko 3DEXPERIENCE platforme zmeraj vezane na toolbox na trdem disku (Shranimo sestav z toolbox komponento na 3DEXPERIENCE platformo. SOLIDWORKSu odvzamemo dostop do toolbox komponent. Odpremo prej narejeni sestav z toolbox komponento preko 3DEXPERIENCE platforme. Toolbox komponenta manjka, namesto, da bi toolbox komponento uvozili preko 3DEXPERIENCE platforme).
Kako deluje toolbox na SOLIDWORKS Connected?
Z vlogo “3DEXPERIENCE SOLIDWORKS Professional/Premium” na 3DEXPERIENCE platformi lahko uporabljate SOLIDWORKS Connected, ki je namizna aplikacija klasičnega SOLIDWORKSa, le da ima stalno vključen vtičnik 3DEXPERIENCE. Od SOLIDWORKS Professional/Premium se razlikuje v nekaterih lastnostih in možnostih nastavitev kot so npr. nastavitve toolbox knjižnice. Toolbox knjižnica v programu SOLIDWORKS Connected ne vsebuje aplikacije Toolbox Settings, lahko pa do menija dostopamo preko nastavitev toolbox knjižnice v samem programu (slika 1). Nastavitve toolbox knjižnice je v obeh programih na prvi pogled enaka (slika 2). Toolboxu v programu SOLIDWORKS Professional/Premium lahko za razliko od prej omenjenega spremenimo tudi način dela toolbox komponent npr. delo s konfiguracijami (za primerjavo glej sliki 3 in 4) – SOLIDWORKS Connected ima za delo s toolbox komponentami privzeto nastavitev delanja novih komponent.
Pot toolbox knjižnice v SOLIDWORKS Connected lahko tako kot tudi v SOLIDWORKS Professional/Premium-u nastaviš na skupni strežnik. To je najlažji način uporabe skupne toolbox knjižnice, ki je tako sinhronizirana za celotno podjetje. Se pa pojavi težava, ko se že uporabljena toolbox komponenta spremeni v toolbox knjižnici na strežniku (sprememba lastnosti komponente). V tem primeru se toolbox komponenta na 3DEXPERIENCE platformi ne spremeni. V kolikor bi želeli, da toolbox komponenta na 3DEXPERIENCE platformi vsebuje komponento s spremenjenimi lastnostmi bi bilo potrebno komponento predhodno izbrisati.
Kakšna je prihodnost 3DEXPERIENCE toolboxa?
3DEXPERIENCE okolje se stalno izboljšuje, to lahko vidimo tudi na novostih s toolbox knjižnico. Res je, da nekih uporabnih funkcionalnosti še ni, ter so funkcionalnosti 3DEXPERIENCE toolboxa še pomankljive (nezmožnost revizij toolbox komponent, komponente nimajo nivojske hierarhije, SOLIDWORKS ne dostopa do toolbox komponent na 3DEXPERIENCE platformi, itd.). Se že veselimo prihodnjih posodobitev, ker vidimo, da Dassault Systemes dela v smeri dodajanja funkcionalnosti in stalno nadgrajujejo platformo. Prepričani smo, da bodo z razvojem toolbox knjižnice za 3DEXPERIENCE nadaljevali in bodo dopolnili pomankljivosti obstoječega toolboxa.